2/11/10

Τρίτη θέση στο πρωτάθλημα Juniors για την ομάδα του Π.Ο.Σ.

Την τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα Juniors (Kάτω των 8) του Πειραϊκού στο αντίστοιχο πρωτάθλημα που διοργανώθηκε φέτος για πρώτη φορά από την Ε.Σ.Σ.Ν.Α. Οι ομάδες που έλαβαν μέρος ήταν δεκαεννέα, το πωτάθλημα έγινε με ελβετικό σύστημα 5 γύρων. Οι λιλιπούτειοι σκακιστές μας συγκέντρωσαν οκτώ βαθμούς πετυχαίνοντας τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση ισοβαθμώντας με τον "Φυσιολάτρη" της Νίκαιας, έχοντας όμως λιγότερους βαθμούς .
Οι παίκτες που χάρισαν το κύπελλο της τρίτης θέσης στον σύλλογο είναι οι παρακάτω:
Νεοκοσμίδη Φωτεινή Ζαχαράτη (Φένια)
Παπαδόπουλος Δημήτρης
Αλεξάκης Δημήτρης
Τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και πάντα τέτοια..
Μπορείτε να δείτε την τελική βαθμολογία εδώ.

20/10/10

Τελικά αποτελέσματα για τα Ομαδικά Πρωταθλήματα Παίδων και Παμπαίδων

Η ομάδα των παίδων κατέλαβε τελικά την 6η θέση στο final 8 της διοργάνωσης. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος παίδων (Κ16) εδώ..., και του πρωταθλήματος παμπαίδων (Κ12) εδώ...

Αποτελέσματα 45ου Ατομικού Σκακιστικού πρωταθλήματος Πειραιά 2010

Κατάταξη μετά τον 3ο γύρο και κλήρωση 4ου γύρω εδώ...

12/10/10

Πρόκριση της ομάδας κάτω των 16 στην τελική φάση

Η ομάδα παίδων (Κ16) του ΠΟΣ που έλαβε μέρος στο αντίστοιχο πρωτάθλημα, κατέλαβε την έκτη θέση συγκεντρώνοντας επτά βαθμούς σε πέντε αγώνες και προκρίθηκε στις οκτώ ομάδες που θα συμμετέχουν στην δεύτερη φάση. Η ομάδα των παμπαίδων (Κ12) συγκέντρωσε 5 βαθμούς φθάνοντας στην ενδέκατη θέση, ενώ η ομάδα juniors (K8), δίνει την Κυριακή των πέμπτο και τελευταίο της αγώνα.
Η τελική φάση (final 8) των Πρωταθλημάτων Παίδων και Παμπαίδων θα διεξαχθεί στις 15,16 και 17 Οκτωβρίου (ώρα έναξης 17:30)  στο Συνεδριακό Κέντρο Ν. Ιωνίας δίπλα στο ΚΕ.ΜΙ.ΠΟ  (οδός Πατριάρχου Ιωακείμ 4 , Νέα Ιωνία , 60 μέτρα από τον σταθμό ΗΣΑΠ της Νέας Ιωνίας) , με συνδιοργανωτές την Ένωση Σπάρτης Μ. Ασίας  την Σκ. Αναπτυξη Νέας Ιωνίας και την Ε.Σ.Σ.Ν.Α.
Δείτε την  κατάταξη της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων (Κ16) και του Πρωταθλήματος Παμπαίδων (Κ12)
Οι ομάδες με δικαίωμα συμμετοχής στην τελική φάση πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους έως την Τρίτη 12 Οκτωβρίου στο fax +2121219014 ή στο e-mail essnamail@gmail.com Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ή στον Διευθυντή Αγώνων κ. Κωνσταντίνο Σκαπέρδα e-mail: scapcostis2004@yahoo.com Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. Τηλ:6932321997.

Αποτελέσματα 45ου Ατομικού Σκακιστικού πρωταθλήματος Πειραιά 2010

Μπορείται να παρακολουθείτε τα αποτελέσματα και τις κληρώσεις του πρωταθλήματος εδώ

9/10/10

45ο πρωτάθλημα Πειραιά

   45ο ΑΤΟΜΙΚΟ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΕΙΡΑΙΑ  2010

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ  ΑΓΩΝΩΝ

1.    Διοργανωτές:  Το Ε’ Δημοτικό Διαμέρισμα του Δήμου Πειραιά  σε  συνεργασία  με  τον Α.Ο Φοίνικα και τον Πειραϊκό  Όμιλο Σκακιστών.
2.    Οργανωτική Επιτροπή:  Την  αποτελούν  ο Πρόεδρος του Ε’ Δημοτικoύ Διαμερίσματος Πειραιά κ. Παούρης Σπύρος, ο κ. Θεόκλητος Σπανός από τον Α.Ο Φοίνικα και ο Πρόεδρος του Π.Ο.Σ κ. Βλάχος Αθανάσιος
3.   Διαιτησία : Ο κ. Σ. Πέτσας
4.   Δικαίωμα  συμμετοχής έχουν :
α)  Όλοι  οι  σκακιστές  μόνιμοι  κάτοικοι  των Δήμων της  Νομαρχίας  Πειραιά
β) Οι  παλαιοί  πρωταθλητές  Πειραιά.
5.    Σύστημα  αγώνων: Θα  είναι  το Ελβετικό των  7 γύρων , (με ανώτατο όριο συμμετοχών 24)  με  χρόνο  σκέψης  90΄ λεπτών  για  όλη  την  παρτίδα  συν  30΄΄ δευτερολέπτων  για  την  κάθε  κίνηση.
6.    Τόπος διεξαγωγής: Οι  αγώνες θα  γίνουν  στο Ε’ Δημοτικό Διαμέρισμα του Δήμου Πειραιά (Καλλέργη 142) Αγ.Σοφία Πειραιά.
7.    Πρόγραμμα  αγώνων:  Οι  αγώνες  θα  διεξαχθούν  στις παρακάτω  ημερομηνίες:
1ος  γύρος : το  Σάββατο      9/10/2010
2ος     »       την  Τετάρτη     13/10/2010
3ος    »        το  Σάββατο      16/10/2010
4ος    »        την  Τετάρτη     20/10/2010
5ος    »        το Σάββατο       23/10/2010
6ος    »        την Τετάρτη      27/10/2010
7ος   »         το  Σάββατο     30/10/2010
Με  ώρα  έναρξης  το Σάββατο  17.15.  και την Τετάρτη 18.00.
 Την  ημέρα  του  πρώτου  γύρου  οι  παίκτες  πρέπει  να  βρίσκονται  στο  χώρο  των  αγώνων  μέχρι  τις  17.00  ώστε  να  οριστικοποιήσουν  την  συμμετοχή  τους  στους  αγώνες.
Για όσους δεν μπορούν να αγωνιστούν στον 1ο γύρο το Σάββατο, έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος, που θα γίνει την Δευτέρα 11 Οκτωβρίου, στις 6.00 μ.μ.         
Δεν  θα  υπάρξει  αναβολή  ή  μετάθεση  γύρου  παρά  μόνο  σε  περίπτωση ανώτερης  βίας  η  οποία  θα  επηρεάζει  το  σύνολο  των  παραγόντων της  εκδήλωσης.
8.    Αναβολές :  Επιτρέπεται  μόνο  μία  αναβολή  για  σοβαρό  λόγο, η  αίτηση της οποίας  πρέπει  να  υποβάλλεται  στον  διαιτητή  των  αγώνων  μέχρι  την  διεξαγωγή  του  προηγούμενου  γύρου  και  θα  χορηγείται  με  την  συγκατάθεση  και  του  αντιπάλου  παίκτη. Η  αναβληθείσα  έτσι  παρτίδα  θα  πρέπει  να  έχει ολοκληρωθεί  μέχρι  2  ημέρες  πριν  την  διεξαγωγή  του  επομένου  γύρου.
 9.      Μηδενισμοί :΄Οποιος  μηδενισθεί  λόγω  μη  αιτιολογημένης  προσέλευσης στους αγώνες, θεωρείται ότι  αποχώρησε του τουρνουά.
Σκακιστής που προσέρχεται 1 (μία) ώρα μετά την έναρξη του γύρου, θα μηδενίζεται.
10.     Κατάταξη-Κριτήρια  ισοβαθμίας :
Η  τελική  κατάταξη  θα  καθορισθεί  με βάση τα  ακόλουθα  κριτήρια :
          α)  Σύνολο  βαθμών
          β)  ΄Αθροισμα  προοδευτικής  βαθμολογίας
          γ)  Buchholtz
          δ)  Αριθμός  νικών.
11.     Βραβεία :
          Οι  τρεις  πρώτοι  νικητές  και    θα  βραβευτούν  με
          κύπελλα , μετάλλια  και  διπλώματα .
12.     Αξιολόγηση:   Τα  τελικά  αποτελέσματα  θα  υποβληθούν  στην  Ε.Σ.Ο. και  την FIDE  για          αξιολόγηση  ELO.
13.     Δηλώσεις  συμμετοχής:
Γίνονται  δεκτές  (09.00-12.00 και 18.00-21.00)  στον κ.Βλάχο Αθανάσιο (6970377513).
 
                                                                                
                                                                                   Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ  ΕΠΙΤΡΟΠΗ

14/6/10

Φωτογραφίες από το τουρνουά των μικρών σκακιστών μας.

Photobucket
Photobucket

Photobucket
Photobucket

Photobucket

Photobucket

Εκλογές Διοικητικού Συμβουλίου Πειραϊκού

Υπενθυμίζουμε στούς αθλητές και τα μέλη του Π.Ο.Σ. ότι όπως αποφασίσθηκε στην προηγούμενη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου, οι εκλογές για την ανάδειξη του νέου Συμβουλίου θα πραγματοποιηθούν στο εντευκτήριο του Ομίλου την 19/06/2010. Η κάλπη θα είναι ανοικτή από 10.00-17.00.

Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Νομ. Πειραιά 2010

Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket

18/5/10

Παίκτες του Πειραϊκού Ομίλου Σκακιστών που διετέλεσαν Πρωταθλητές Ελλάδος

Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδος

 2ο 1950 Παρλιάρος Δημήτριος
 6ο 1954 Παρλιάρος Δημήτριος
14ο 1963 Χατζιώτης Κωνσταντίνος
26ο 1976 Μπαλάσκας Παναγιώτης
29ο 1979 Μπαλάσκας Παναγιώτης


Ατομικό Πρωτάθλημα Εφήβων

19ο 1987 Κουρτέσης Γεώργιος

Ατομικό Πρωτάθλημα Νεανίδων

15ο 1992 Κορού Λίνα
(συμπρωταθλήτρια με Παπαδοπούλου Τριανταφυλλιά)

Νεανικό Πρωτάθλημα 2008 Κ08

2008 Αλεξάκης Γεώργιος
  
 Σχολικό Πρωτάθλημα 2010 Α΄Δημοτικού

2010 Αλεξάκης Δημήτριος


Στους παραπάνω δεν περιλαμβάνεται ο Παναγιώτης Φρεντζάς (Πρωταθλητής του 5ου Ανοικτού Πρωταθλήματος Ελλάδος 1995), γιατί τότε δεν ήταν πλέον παίκτης του Πειραϊκού ΟΣ.

Παίκτες του Πειραϊκού Ομίλου Σκακιστών που στελέχωσαν τις Εθνικές Ομάδες

Εθνική Ομάδα Ανδρών

Αλεξάκης Δημήτριος (1961-)
8ο Κύπελλο Εθνών, Αθήνα 1981 (0/2)

Βλάχος Αθανάσιος (1945-)
Φιλικό ματς Ελλάδα-Βουλγαρία, Αθήνα 1975 (0.5/2)
6ο Κύπελλο Εθνών, Τελ Αβίβ/Αθήνα 1975/76 (1/1)

Μπαλάσκας Παναγιώτης (1946-)
Φιλικό ματς Ελλάδα-Γιουγκοσλαβία, Αθήνα 1969 (0/1)
4η Βαλκανιάδα, Σόφια 1972 (1/3)
Φιλικό ματς Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία, Αθήνα 1972 (2/2)
20ή Ολυμπιάδα, Σκόπια 1972 (3.5/9)
Φιλικό ματς Ρουμανία-Ελλάδα, Βουκουρέστι 1975 (0.5/2)
7η Βαλκανιάδα, Κωνσταντινούπολη 1975 (1.5/4)
6ο Κύπελλο Εθνών, Τελ Αβίβ/Αθήνα 1975/76 (1.5/2)
8η Βαλκανιάδα, Αθήνα 1976 (0/4)
9η Βαλκανιάδα, Αλμπένα 1977 (1/4)

Ορνιθόπουλος Νικόλαος (1938-)
16η Ολυμπιάδα, Τελ Αβίβ 1964 (2.5/6)
17η Ολυμπιάδα, Αβάνα 1966 (11/18 – 16 παρτίδες στη 2η σκακιέρα και 2 στην 1η!)
18η Ολυμπιάδα, Λουγκάνο 1968 (2.5/9)
6ο Κύπελλο Εθνών, Τελ Αβίβ/Αθήνα 1975/76 (1.5/3)

Παρλιάρος Δημήτριος (1921-1997)
11η Ολυμπιάδα, Αμστερνταμ 1954 (3/18 – όλες οι παρτίδες στην 1η σκακιέρα!)

Σακελλαρόπουλος Θεόδωρος (1923-1997)
10η Ολυμπιάδα, Ελσίνκι 1952 (2.5/7)
13η Ολυμπιάδα, Μόναχο 1958 (4.5/15)

Χατζιώτης Κωνσταντίνος (1932-)
15η Ολυμπιάδα, Βάρνα 1962 (3.5/8)
16η Ολυμπιάδα, Τελ Αβίβ 1964 (6/13)

Εθνική Ομάδα Ανδρών Β΄

Κουρτέσης Γεώργιος (1968-)
28η Ολυμπιάδα, Θεσσαλονίκη 1988 (2.5/7)

Εθνική Ομάδα Ελπίδων

Μπαλάσκας Παναγιώτης (1946-)
15η Σπουδαστική Ολυμπιάδα, Υμπς 1968 (0/3)
16η Σπουδαστική Ολυμπιάδα, Δρέσδη 1969 (4.5/10)


Εθνική Ομάδα Εφήβων

Αλεξάκης Δημήτριος (1961-)
11η Βαλκανιάδα, Μπίχατς 1979 (1/4)
12η Βαλκανιάδα, Κωνσταντινούπολη 1980 (3/6)

Κουρτέσης Γεώργιος (1968-)
20ή Βαλκανιάδα, Καστέλ Στάρι 1988 (2/6)

Στους παραπάνω παίκτες δεν περιλαμβάνονται :
- Ο Δημήτριος Τσομής (παίκτης του Πειραϊκού ΟΣ από το 2002 και σήμερα 1η σκακιέρα του), που όταν έπαιξε με την Εθνική Ανδρών (1981) ήταν παίκτης του ΓΝΟ «Αρης» Νικαίας.

- Η Μαρία (Μάγια) Πετράκη (παίκτρια του Πειραϊκού ΟΣ την περίοδο 2002-2003), που όταν έπαιξε με την Εθνική Γυναικών (1979-1996, μεταξύ των οποίων 6 Ολυμπιάδες και 3 Βαλκανιάδες!) δεν ήταν παίκτρια του Πειραϊκού ΟΣ.

1/3/10

Προκήρυξη 9ου Ομαδικού Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής 2010

Το Πρωτάθλημα Γυμνασίων και Λυκείων θα διεξαχθεί σε μία φάση (ΤΕΛΙΚΗ)
Το Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:
Α΄ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.
Θα γίνουν στις 4 Νομαρχίες και θα προκριθεί στην Τελική Φάση της ΕΣΣΝΑ το 40% των σχολείων που θα αγωνιστούν σε κάθε Νομαρχία, με ελάχιστο αριθμό 3 / Νομαρχία.
Β΄ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.
Θα αγωνιστούν όσα Δημοτικά σχολεία προκριθούν από τα προκριματικά των Νομαρχιών.

Στον Πειραιά οι αγώνες Γυμνασίων και Λυκείων καθώς και οι προκριματικοί των Δημοτικών θα διεξαχθούν στο 13ο Γυμνάσιο Πειραιά, Παπαστράτου και Ασκληπιού κοντά στην εκκλησία της Αγίας Σοφίας. Διοργανωτές είναι το Ε΄ Δημοτικό Διαμέρισμα Πειραιά, ο ΑΟ Φοίνικας Αγίας Σοφίας Πειραιά, η Νομαρχιακή Επιτροπή Ν. Πειραιά της ΕΣΣΝΑ και ο Πειραϊκός Όμιλος Σκακιστών. 
 
 Όλη την προκήρυξη μπορείτε να την βρείτε εδώ.

19/2/10

Προκήρυξη 22ου Σχολικού Ατομικού Πρωταθλήματος Αττικής 2010

Διαβάστε την προκήρυξη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. εδώ. Υπενθυμίζουμε οτι αν κάποιο παιδί που έχει δικαίωμα απευθείας πρόκρισης αγωνιστεί στην προκριματική φάση των αγώνων και αποκλειστεί, χάνει το δικαίωμα πρόκρισης. Στην σχεδόν βέβαια περίπτωση που ο μαθητής/τρια επαναπροκριθεί, στερεί την δυνατότητα πρόκρισης στην τελική φάση στους συναθλητές του, γεγονός που σε προηγούμενες διοργανώσεις είχε προκαλέσει την διαμαρτυρία αρκετών γονέων, οι οποίοι τελικά δεν εισακούστηκαν.

2/2/10

Σχολικά πρωταθλήματα 2010

Η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία προκηρύσσει το 22ο Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα και το 8ο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα για το 2010.
Διαβάστε την προκήρυξη στην ιστοσελίδα της ΕΣΟ

Αποτελέσματα Π.Ο. Α΄ Εθνικής 4ος γύρος

Α.Ο. ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ      :      ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ Ο.Σ.         6-6
ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ.           :    ΤΣΟΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   1-0
ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝ.  :   ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΔΑΜΙΑΝ.  ½ - ½
ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ ΚΩΝ.          :    ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ ΠΑΝ.    ½ - ½
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    :    ΛΑΙΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ     ½ - ½
ΞΑΞΙΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ          :    ΚΑΜΠΙΤΣΗΣ ΒΑΣ.          1-0
SHAMASH MICHELLE           :    ΚΟΡΟΥ ΛΑΣΚΑΡΙΝΑ     1-0
ΦΑΡΜΑΚΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ          :   ΧΑΜΠΕΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ   0-1
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ    : ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔ. 0-1
ΚΑΛΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ            :    ΧΑΜΠΕΣΗΣ ΠΑΝΑΓ.      1-0
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ.       :    ΣΤΕΦΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝ.   ½ - ½
ΤΣΙΛΙΜΙΓΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ    : ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛ.  0-1
ΔΡΑΚΟΥΛΑΚΟΣ ΓΡΗΓ.        :   ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    0-1

Αποτελέσματα 4ου γύρου πρωταθλήματος Αττικής Φιλίας

            ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ    -    ΠΑΠΑΓΟΥ     6-2
ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ X - GURRIE F         1-0
ΖΑΜΠΡΑΚΟΣ Ε         - ΑΘΗΤΑΚΗΣ Μ   1-0
ΧΑΡΙΣΙΑΔΗΣ Α          - ΤΣΑΚΝΗΣ Β       1-0
ΖΗΣΗΣ Ι                    - ΜΑΓΚΛΑΡΑΣ Θ  0-1
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Π       - ΑΘΗΤΑΚΗΣ Κ    1-0
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ Β  - ΤΣΑΚΝΗ Ε        1-0
ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ Ν   -  ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ Χ   0-1
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Θ -  ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ Π  1-0

29/1/10

Αγωνιστικός προγραμματισμός Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2010

Το Δ.Σ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. , στη συνεδρίαση της 21/1/2010 ,και εν όψει της Γ.Σ. της 7/2/2010, εξέδωσε τον Αγωνιστικό Προγραμματισμό για το Έτος 2010 , από το οποίο προκύπτει και το Αγωνιστικό Πρόγραμμα της τρέχουσας περιόδου.

Δείτε τον Αγωνιστικό Προγραμματισμό 2010 στον σύνδεσμο
http://www.essnachess.gr/files/agprogram2010.htm

26/1/10

Αποτελέσματα Π.Ο. Α' Εθνικής 3ος γύρος

           ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ Ο.Σ.     -     Δ.Κ.Π. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ        9 : 3
ΤΣΟΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ       ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ     ½ - ½
ΚΟΥΡΤΕΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ     ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΦΩΤΙΟΣ              0 - 1
ΛΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ               ΕΥΘΥΜΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ      1 - 0
ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ ΠΑΝΑΓ.      ΚΕΣΟΓΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ    1 - 0
ΛΑΙΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ            ΚΑΓΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ      ½ - ½
ΧΑΜΠΕΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ            ΜΟΥΡΤΖΟΥΝΗ ΜΑΡΙΑ        1 - 0
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ     ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΗ 1 - 0
ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ     ΔΑΛΛΗ ΕΛΕΝΗ               0 - 1
ΧΑΜΠΕΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ     ΛΟΥΠΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝ.          1 - 0
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛ.    ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓ.     1 - 0
ΝΕΟΚΟΣΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ       ΒΙΑΖΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ            1 - 0
ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    ΔΑΛΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ             1 - 0

18/1/10

Αποτελέσματα 2ου γύρου πρωταθλήματος Αττικής Φιλίας

ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ Ο.Σ.-Σ.Μ.Σ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ   5.5-2.5

ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ -  ΠΟΛΙΤΗΣ          1 - 0
ΖΑΜΠΡΑΚΟΣ         -   ΡΟΚΑΣ             1 - 0
ΚΑΜΠΙΤΣΗΣ           -   ΠΕΡΑΜΑΤΖΗΣ  1 - 0
ΧΑΡΙΣΙΑΔΗΣ           -   ΡΟΥΤΣΗ           1 - 0
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ  -    ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ    1 - 0
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ  -   ΡΟΥΣΣΗ          1.5 - 1.5
ΜΠΑΡΜΠΕΡΗΣ       -    ΚΟΥΣΚΟΥΤΗΣ  0 - 1
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ   -    ΡΟΥΤΣΗ            0 - 1

Αποτελέσματα Π.Ο. Α' Εθνικής 2ος γύρος

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπυ...
ΑΙΓΑΛΕΩ    -    ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ         6.5 - 5.5

ΣΠΥΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΟΜΗΣ      0.5 - 0.5
ΒΛΑΧΑΚΗΣ  -ΚΟΥΡΤΕΣΗΣ             0 - 1
ΣΚΥΡΙΑΝΟΓΛΟΥ - ΛΙΤΣΑΣ             1 - 0
ΤΣΑΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ -ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ 0 - 1
ΠΑΠΑΚΟΣΜΑΣ - ΛΑΙΜΟΣ              1 - 0 
ΚΙΖΙΡΙΔΟΥ - ΚΟΡΟΥ                      0 -1
ΛΙΑΠΗ Ε - ΧΑΜΠΕΣΗ                     1 - 0
ΛΙΑΠΗ -  ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ          0 - 1
ΛΙΑΣΚΟΣ - ΧΑΜΠΕΣΗΣ                  1 - 0
ΡΗΓΑΤΟΣ - ΣΤΕΦΑΝΗΣ                  1 - 0
ΚΑΛΟΦΩΝΟΣ - ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ   0 - 1
ΛΑΔΑΣ - ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ             1 - 0

15/1/10

Αποτελέσματα 1ου γύρου πρωταθλήματος Αττικής Φιλίας

Ε.Ε.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ                 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ Ο.Σ.                  6,5 - 1,5
ΣΙΣΜΑΝΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ  2070      ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ 1675       1-0
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΠΑΝ  1975      ΖΑΜΠΡΑΚΟΣ ΕΥΘ      1655       1-0
ΚΑΤΣΙΡΗΣ ΙΩΑΝ           1960      ΚΑΜΠΙΤΣΗΣ ΒΑΣ        1605       1-0
ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΧΑΡ       1660      ΧΑΡΙΣΙΑΔΗΣ ΑΡΧΙΜ     1435       1-0
ΚΑΡΟΥΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡ    1650      ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΠΑΝ 1000     1-0
ΣΕΛΙΑΝΙΤΗ ΝΑΤ            1050      ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ Β  1015    0.5-0.5
ΝΟΥΤΣΟΣ ΣΤΑΜ           1370      ΝΕΟΚΟΣΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝ  1010      1-0
ΔΗΜΗΤΡΟΚΑΛΗΣ Ν      1000      ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔ 1005   0-1
Στο 2ο γύρο παίζουμε εντός έδρας με την Ελευσίνα. 

14/1/10

6ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ

Η Διαρκής Επιτροπή της FIDE για το Καλλιτεχνικό Σκάκι (Permanent Commission for Chess Compositions – PCCC) προκηρύσσει τον 6ο Διεθνή Παράλληλο Διαγωνισμό Λύσης Σκακιστικών Προβλημάτων. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί την ίδια ημέρα και ώρα στις 29 χώρες που έχουν δηλώσει συμμετοχή (Αζερμπαϊτζάν, Βέλγιο, Βραζιλία, Γαλλία, Γερμανία, Γεωργία, Ελβετία, Ελλάδα, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιαπωνία, Ισραήλ, Ιταλία, Κροατία, Λετονία, Λευκορωσία, Λιθουανία, Μολδαβία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Ουκρανία, Πολωνία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Τσεχία, Φινλανδία). Η ημερομηνία και τόπος διεξαγωγής για την Αθήνα είναι η Κυριακή 24 Ιανουαρίου, 10:30
ώρα Ελλάδας, στην αίθουσα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας, Λεωφ. Συγγρού 25, 4ος όροφος.
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο τμήματα: το πρώτο προορίζεται για έμπειρους λύτες και τα αποτελέσματα μετρούν για απόκτηση βαθμών διεθνούς αξιολόγησης. Το δεύτερο τμήμα απευθύνεται σε λιγότερο έμπειρους λύτες, θα περιλαμβάνει ευκολότερα προβλήματα και τα αποτελέσματα δεν θα μετρήσουν για απόκτηση βαθμών διεθνούς αξιολόγησης. Και τα δύο τμήματα θα είναι δύο γύρων με έξι (6) προβλήματα προς λύση στον κάθε γύρο (δηλ. ένα ορθόδοξο 2 κινήσεων, ένα ορθόδοξο 3 κινήσεων, ένα ορθόδοξο πολλών κινήσεων, μία σπουδή, ένα βοηθητικό και ένα αντίστροφο ανά γύρο). Ο χρόνος σκέψης για κάθε γύρο είναι δύο (2) ώρες, ενώ προβλέπεται διάλειμμα μισής ώρας μεταξύ τους. Η κατάταξη θα γίνει με βάση τους βαθμούς που θα συγκεντρώσει κάθε λύτης. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, δεύτερο κριτήριο είναι ο συντομότερος χρόνος.
Την ευθύνη διεξαγωγής του διαγωνισμού στην Ελλάδα έχει η Επιτροπή Καλλιτεχνικού Σκακιού της ΕΣΟ. Για κάθε χώρα έχει ορισθεί από την PCCC ένας «τοπικός» διοργανωτής (local controller), για την Αθήνα ο Χάρης Φουγιαξής και για την Πάτρα ο Τάσος Αλεξάνδρου. Ο κάθε τοπικός διοργανωτής θα λάβει μία βδομάδα πριν την ημερομηνία του διαγωνισμού όλο το απαραίτητο υλικό (προβλήματα προς λύση, φύλλα απαντήσεων, φύλλα βαθμολόγησης, κανονισμοί, κ.λπ.) και αναλαμβάνει να εξασφαλίσει το αδιάβλητο και την ομαλή διεξαγωγή του διαγωνισμού. Με το τέλος του διαγωνισμού βαθμολογεί τις απαντήσεις των λυτών, σύμφωνα με το υπόδειγμα που του έχει σταλεί, ανακοινώνει τα αποτελέσματα στους συμμετέχοντες και αποστέλλει τα φύλλα απαντήσεων των διαγωνιζόμενων, για τελικό έλεγχο, εντός μίας βδομάδας στον «κεντρικό» οργανωτή του διαγωνισμού, τον Ολλανδό Peter Bakker.
Ο «κεντρικός» οργανωτής επανελέγχει τις βαθμολογίες και διανέμει τα συνολικά αποτελέσματα στους «τοπικούς» οργανωτές και στους αντιπροσώπους χωρών στην PCCC, το αργότερο μέχρι 27 Φεβρουαρίου 2010. Τυχόν ενστάσεις πρέπει να σταλούν στον «κεντρικό» οργανωτή μέχρι 13 Μαρτίου 2010. Μετά την εξέταση των πιθανών ενστάσεων, ο «κεντρικός» οργανωτής ανακοινώνει τα τελικά αποτελέσματα στην PCCC μέχρι 30 Μαρτίου 2010. Ο πίνακας με τα τελικά αποτελέσματα θα δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα της PCCC μέχρι 30 Απριλίου 2010.
http://www.saunalahti.fi/~stniekat/pccc/index.htm
Η κατάταξη των λυτών θα είναι ατομική, δεν προβλέπεται κατάταξη χωρών.
Τα αποτελέσματα των λυτών (στο κύριο τμήμα) θα συνυπολογιστούν με αυτά του Πανελλήνιου Διαγωνισμού, που θα διεξαχθεί τον Ιούνιο, για την κατάρτιση της εθνικής ομάδας, η οποία θα συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Λύσης τον Οκτώβριο, στην Κρήτη.
Υποβολές συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2010. Υπάρχει αριθμητικό όριο 30 συνολικά συμμετοχών (συμπεριλαμβάνονται και τα δύο τμήματα) και θα τηρηθεί σειρά
προτεραιότητας.
Υπεύθυνος: Χάρης Φουγιαξής, τηλ. 210-9491442 (πρωί), 210-8653077 (βράδυ), 697-9126087
Email: harryfou@ath.forthnet.gr

Απότελέσματα Π.Ο. Α' Εθνικής 1ος γύρος

          ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ Ο.Σ.         6½ - 5½      ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ.

ΤΣΟΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ            ½ - ½   SHAHTAHTINSKY ALEKPER
ΛΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                   ½ - ½   ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΔΑΜΙΑΝΟΣ         ½ - ½   ΜΑΚΚΑ ΙΟΥΛΙΑ 
ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤ.      0 - 1    ΕΥΘΥΜΙΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΛΑΙΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                0 - 1    ΔΙΑΤΣΙΝΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΚΟΡΟΥ ΛΑΣΚΑΡΙΝΑ               0 - 1    ΜΑΚΚΑ ΕΥΑΝΘΙΑ
ΧΑΜΠΕΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ            1 - 0    ΔΟΥΝΗ ΑΣΠΑΣΙΑ
ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔΟΚ.    1 - 0    ΔΟΥΝΗ ΜΑΡΙΑ
ΧΑΜΠΕΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ        0 - 1    ΔΟΥΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΣΤΕΦΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ      1 - 0    ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΟΣΘ.
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛ.         1 - 0    ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ ΝΙΚΟΛ.         1 - 0    ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ

7/1/10

Κοπή πίτας 2010

UPDATE. Ευχαριστούμε όσους παρευρέθηκαν στην κοπή της πίτας του συλόγου και μας έδωσαν την ευκαιρία να περάσουμε ένα ευχάριστο βράδυ. Το "φλουρί" κέρδισε ο μικρός Γιάννης Νεοκοσμίδης, ενώ η Βίκυ Μανωλοπούλου, ο Αντώνης Αλεξίου και ο Νίκος Καρακατσάνης κέρδισαν σε κλήρωση από ένα σκακιστικό βιβλίο. Και του χρόνου...

Το Σάββατο 9 Ιανουαρίου και ώρα 19.00, θα γίνει η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας του συλλόγου μας. Προσκαλούμε τους παλαιούς και νέους σκακιστές και σκακίστριες, αλλά και τους φίλους του Πειραϊκού, στο εντευκτήριο μας Σερφιώτου & Ηρακλειδών για να υποδεχθούμε την νέα χρονιά με καλή διάθεση και ευχές για επιτυχία στις συλλογικές και ατομικές προσπάθειες όλων μας.

6/1/10

Κλήρωση πρωταθληματος Π.Ο. Α' Εθνικής

Μπορείτε να δείτε την προκήρυξη των αγώνων εδώ και το πρόγραμμα των αγώνων εδώ

Τελικά αποτελέσματα των Ατομικών Νεανικών Πρωταθλημάτων Αττικής 2010

Παραθέτουμε την τελική βαθμολογία των μικρών σκακιστριών και σκακιστών του ομίλου μας στα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2010. Θα θέλαμε να δώσουμε τα ειλικρινή μας συγχαρητήρια στα παιδιά και τους γονείς τους, που εν μέσω των εορταστικών ημερών έδωσαν ανελιπώς την παρουσία τους στους σημαντικούς αυτούς αγώνες.

Αγόρια κάτω των 8
Πόντοι
Κατάταξη
ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
5
4
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
4
16
ΓΡΕΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
2
28
Αγόρια κάτω των 10
Πόντοι
Κατάταξη
ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6
2
ΜΠΑΡΜΠΕΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
3
47
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ
3
57
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
2
68
Αγόρια κάτω των 12
Πόντοι
Κατάταξη
ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
5
9
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
4
42
ΝΕΟΚΟΣΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
3,5
50
ΤΣΙΦΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
1
98
Αγόρια κάτω των 14
Πόντοι
Κατάταξη
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4
24
ΜΠΑΡΜΠΕΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
2
63
Κορίτσια κάτω των 8
Πόντοι
Κατάταξη
ΝΕΟΚΟΣΜΙΔΗ ΦΩΤΕΙΝΗ-ΖΑΧΑΡΑΤΗ
4
5
Κορίτσια κάτω των 12
Πόντοι
Κατάταξη
ΣΤΕΛΛΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
2,5
25
Κορίτσια κάτω των 14
Πόντοι
Κατάταξη
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
4
6
Κορίτσια κάτω των 16
Πόντοι
Κατάταξη
ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ
2,5
7